Trojanův Krumlov na zotavenou

Pro letošní ročník českého šampionátu jsou charakteristickým rysem obrázky, které jsme v minulých letech příliš často nevídali.

Posuďte sami: co třeba Rally Český Krumlov bez krup, mlhy nebo alespoň krátké průtrže mračen? Nebo Jan Kopecký „až“ na druhém stupínku pódia předcházející šumavské soutěže? A co takhle s láskou opečovávaná Škoda Fabia R5 Karla Trojana zaparkovaná vedle trati noční RZ Koráb koly vzhůru s posádkou rozpačitě postávající na provlhlé mezi? Obrázky, které sice šampionát ozvláštňují, nicméně ne každý je dokáže náležitě ocenit…

„Šumava se nám opravdu moc nepovedla“, vysvětloval s odstupem času Karel Trojan. „Měli jsme na poslední sekci obuté mokré pneumatiky, já se bál, že je na dlouhém Korábu zničím, takže jsem je téměř neohříval před startem, přece jen nám malinko zkráplo, nový asfalt, studené gumy, levá pravá, chvilka předem prohraného boje a už jsme ve tmě viseli v pásech jak netopýři….“. To je stručný popis situace, která je u jezdce, který je na svou techniku v posledních letech úzkostlivě opatrný, velmi nezvyklá. Časy, kdy si majitelé firem vykupujících železný šrot po přečtení jména Trojan ve startovní listině spokojeně mnuli ruce a dělali místo v bikramkách, jsou totiž dávno historií a proto byl hlavní úkol pro Rally Český Krumlov prozaický – zůstat kolama na zemi!

„To byl skutečně základ. Přece bych autu po tom všem nasazení, které jsme při opravě (naštěstí hlavně kosmetických) následků šumavského kotoulu s mechaniky předvedli, nemohl znovu ublížit“. Fabie R5 z dílny Korno Motorsport se tedy vydala do páteční etapy v poněkud kontrolovanějším tempu, které pramenilo i z nevypočitatelného chování vozu při brzdění z velkých rychlostí. „Párkrát mě přebrzděný zadek nehezky vyděsil“ přiznává jezdec „takže jsem si pěkné, jisté svezení raději šetřil na druhou sekci. Sice potmě, ale za to na čtyřech krásných, zbrusu nových gumách. Což vzalo za své už po pár kilometrech, kdy jsme na nejhlavnějším tahu směrem z Budějovic na Krumlov, na silnici, která je jako vymetená, udělali bez jakékoli zjevné příčiny defekt…“. Přes nepřízeň osudu vstupovala posádka Karel Trojan – Zdeněk Jůrka do druhé etapy na nadějném 11.místě.

„Umístění v TOP TEN pro nás bylo před startem smělým cílem. Ale po odstoupení Jana Dohnala jsme se najednou už v sobotu ráno v první desítce ocitli. A začala v nás hlodat myšlenka na další posun vzhůru,“ říká o ranní atmosféře v kokpitu spolujezdec Zdeněk Jůrka. A v dva sedmé časy dosažené v dopoledních rychlostních zkouškách svědčí o tom, že šlo o hlodání poměrně výrazné. Znovunabyté sebevědomí měla ale na startu druhého průjezdu RZ Kohout rázně utnout varovně blikající kontrolka dobíjení a strmě padající hodnota napětí baterie. „Až po dokončení zkoušky jsem měl možnost zjistit příčinu. Naštěstí byl na vině prasklý řemen alternátoru a tato situace má řešení. Obzvlášť pokud vám na pomoc přispěchá natolik obětavý kamarád jakým je Martin Šikl. Tímto mu za pomoc chceme poděkovat a vyjádřit přesvědčení, že jeho ukazováček na malou chvíli zapomenutý mezi řemenem a řemenicí jednou určitě získá zpět svou původní barvu (a mé popálené prsty se jistě také brzy zahojí :)“ usmívá se s odstupem času při vzpomínce na hektickou opravu Karel Trojan. Sedm minut na nalezení řemenu,vyndání nářadí,heveru,sundání kola,náfuku brzd,výměnu řemenu a pak rychle vše zpět,opravdu není mnoho…

Konečnou odměnou za bojovnost byla totiž 8.příčka absolutního pořadí Rally Český Krumlov 2019 a s ní spojený příděl cenných bodů klasifikace šampionátu.

„Jsme moc rádi. Kola na silnici, body na kontě a pocit, že jsme to jen tak nezabalili. Proto jsme přece tady. Už teď se těšíme mezi moravské vinice!“, zvou fanoušky rally na Rally Hustopeče Karel Trojan se Zdeňkem Jůrkou.

Komentáře nejsou povoleny.